• shadow of chernobyl
  • clearsky
  • call of pripyat
  • stalker 2
  • metro 2033
  • modding
  • larp
  • Čerrnobyl
  • forum
         | scorpions.cz | cheater.cz | gta.cz | mafia | gothic | nfs | tgames | doom3 | worms | webtech | ...

Datastors ModPack: Clear Sky Datastors ModPack: Shadow of Chernobyl Nebuďte lamy!
Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia Aug 23, 2019 9:47 pm

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.  [ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
 Článek o Stalkerovi v Levelu 164 
Autor Správa
Technická podpora
Technická podpora
Obrázok užívateľa

Bydlisko: Prakticky zařízená, jazykovědná, notně modifikovaná sluj
Odpoveď s citáciou
Poslať Článek o Stalkerovi v Levelu 164
Už před časem jsem četl článek v Levelu (číslo 164, rubrika Restart), který stvořil a poslal Vokr z webu stalker.vokr.cz. V něm se zabýval "rozborem" hry Stalker. Evidentně však celou hru viděl jen dle krabičky. Kdyby hru takto prezentoval u sebe na webu, bylo by mi to zcela jedno a nijak bych to nerozebíral. Pokud ale člověk má ambice poslat svůj literární výtvor do nejčtenějšího magazínu o počítačových hrách, měl by si uvědomit, že ani ten papír nesnese všechno, co si zhrzelý pisatel vycucá z palce. No, přestanu jen tak nepodloženě tlachat. Chci jen detailně rozebrat a poukázat na všechny chyby a omyly v článku. Není jich totiž málo.

Předně je popsáno, že hra má šest konců. To není pravda, neb hra má konců sedm. Dobře, akceptuji... Co je však mnohem větší chybou je naivní upozornění na možnost projít hrou tiše. Engine s tím jednoduše nepočítá - nemůžu od akční střílečky chtít postup jako v Thiefovi. Nepřátelé si mně všimnou tak jako tak, ať jsem třeba za stromem. Jedeme dál... "Zběsilým skokem můžete překvapit nepřátele". Platí to, co jsem zmínil před okamžikem - ne že vy překvapíte nepřítele, ale nepřítel překvapí vás - pěknou dávkou olova přímo do hrudi.

Dále tu máme výrok "Ne každý přídavek padne na každou zbraň"... Ano, to je pravda, nenamontujete granátomet určený pro americkou zbraň na zbraň sovětskou. To je snad ale jasné a netřeba to zdůrazňovat. Taky si v akčních hrách nestěžuji, že do pistole nejdou dát broky z brokovnice.

"Máte-li styl, dopřejte nepříteli pěkné ustlání v temném rohu opuštěné budovy, nejlépe kanálu." - nejen slovosledná ohavnost, ale rovněž další blábol. Ve hře kanály nejsou (pokud nebudu počítat jednu nebo dvě lokace), a navíc nemá tato činnost pražádný smysl. Znovu opakuji, tohle není Thief nebo Hitman. Na stealth se tady jednoduše nehraje. No a pokračujeme v rozboru dál. "...jako je velká lékárnička". Tu bych docela rád viděl, ale spříznění se s Doomem zřejmě bylo silnější, než dodržovat zákonitosti Stalkera (tudíž lékárnička obyčejná, armádní či v nejlepším případě vědecká).

"Zpravidla je zde napsáno, co se v jeho skrýši ukrývá". Řeč byla o skrýších (plechové bedny nebo batohy, rozmístěné po Zóně. To, že se mi v rohu obrazovky zobrazí popisek "Velitelovy cennosti" je skutečně vypovídající. Opět bod dolů pro autora. "Musíte často využívat tzv. "trickjumpingu"...". Zní to hezky, ale je to další nesmysl. Místa, na která je obtížné se dostat, jsou ve hře zhruba čtyři, ke zbytku vždy vede víceméně jednoduchá cesta.

"Vedlejší úkolypřipomínají spíše styl psího cvičiště - najdi, přines, zabij, zachraň". Ano, úkoly se sice opakují, ale těžko můžu počítat s tím, že po mě překupník bude chtít vyšít krajkovou dečku nebo uvařit večeři pro stalkery. Úsměvný je i výrok "Stalker, který to umí s nožem, je pravý frajer, ale ten, co netrefí ani přezrálé jablko pod stromem to bude mít opravdu těžké". Skutečně poučná věta. Stejně tak jsem si mohl přečíst, že voda je mokrá. Podobně je na tom i věta "S každou zbraní se střílí trochu jinak."

Zdaleka nejlepší větou však je tato: "Když střílíte, kulka přímo do hlavy protivníka neskolí, což by logicky měla. Není to ale jen kvůli chybkám v zásahovém modelu, ale musíme si uvědomit, že je to jen hra, která oplývá velkou dávkou realismu a autenticky zpracovaných míst v okolí Černobylu". Hra je teda až moc realistická, proto zásah do hlavy protivníka nezabije, nebo jak to máme pochopit? V těsném závěsu za těmito výroky se drží i mapka na poslední dvojstraně, kde je vyznačeno několik předmětů. Mimo jiné se zde píše o jakémsi artefaktu, sloužícímu k otevření dveří v elektrárně. Nevím sice, jestli se dá dekodér považovat za artefakt, ale opět to svědčí o tom, že článek byl psán stylem "Jedna paní povídala". O poznámce, že v Kordonu máte zabít Streloka se radši ani zmiňovat nebudu, stejně jako o obrázku s obličejem Fanatika, kterého však autor článku přejmenoval na Wolfa. A upírská vesnička, která se jmenuje stejně jako vyškrtnutá lokace, přístupná jen v multiplayeru (Ztracená vesnice) je dalším hřebíkem do rakve již tak zpackaného textu, podobně jako přesunutá Divoká oblast, která se nyní nalézá místo další vyškrtnuté lokace.

"Když připočteme možnost nošení zbroje a artefaktů, které dělají v dobré kombinaci z postav až superhrdiny, toto už vás přiměje nad těmito nejasnostmi přemýšlet jinak." - zase mlčky překročím krkolomný slovosled a přejdu k jádru věci. Dva nebo tři artefakty z nikoho superhrdinu neudělají (až na několik čestných vyjímek) - a že bych díky obleku s posílenou výztuží a Medůzou za opaskem přežil tři rány do hlavy? Ale no tak...

Předposlední perličkou se stal tento odstavec: "Využívejte k odkládání předmětů bednu u vašeho překupníka. Předměty v bedně nejsou uloženy pevně, ale můžete si je vyzvednout u libovolných překupníků v odlišných lokacích. Princip opět podobný Resident Evilu." - že by se mi věci z bedny od Sidoroviče jako mávnutím proutku přesunuly k barmanovi? To bych příště nechal na apríla.

Nuže, to by snad jako demonstrace chybného a klamného článku stačilo, jen ještě na závěr zmíním poslední lahůdku, kterou se stal sloupeček s výpisem modifikací: Lexx Antigas Armor mod. Všichni jej jistě znáte - do hry přidá nové obleky. Avšak z papíru se i já, ostřílený veterán, dozvídám pro mě doposud neznámá fakta. Cituji: Pokud vám přijde, že obtížnost Stalkera je nastavena pro vaší babičku, doplňte nepřátelské řady o několik vojenských komand a ostrých stalkerů". To je prosím co?

Naposledy upravil datastor dňa Sob Apr 26, 2008 12:22 pm, celkovo upravené 3

Str Apr 23, 2008 12:46 pm
Profil WWW
Olegohater

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jo, když jsem ten Level otevřel, a viděl to, tak jsem si řekl "To nascanuju a pošlu Datastorovi...Jestli to rozdejchá" protože to co Vokři napsali, to je moc :-D

Str Apr 23, 2008 12:53 pm
Veteran Inquisitor
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
kdo ma odvahu napsat do levelu a zbuzerovat je tam? ja sem teda taky valil oci nad tim co je tam napsane ale protoze sem verny kupujici budu drzet hubu:D

Jaderná elektrárna je bezpečná, dokud nepustíte k vedení debila...

Str Apr 23, 2008 1:24 pm
Profil ICQ
Mírně zkušený
Mírně zkušený
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Právě jsem si to po obědě četl, LEVEL čtu různě po částech. V tomhle u mě LEVEL docela ztratil, takovýhle paskvil tam dát? To už radši měli požádat někoho odtud... Jen mi je divné, že i když vokři nijak neoplývají pisatelským umem, nedokáží slátat dohromady nějaké slušné informace o hře. Snad když už to je fansite STALKERa, tak s tím mají nějaké zkušenosti.

Nebo nemají?

EDIT: A ještě mají tu drzost prezentovat se tam v tom...okénku?
EDIT2: Arzenál? Pulzní zbraně? Znám jen Gaussku a o tom by se dalo polemizovat. Dále - 3 stupně věcí, nikdy jsem nevěděl, že něco takového ve stalkerovi je
EDIT3: Plky o stylu Thiefa apod. např. podřezání strážného a následné odklizení je úplně na nic. Proč? Inu, bandita se může směle po těle svého padlého bratra a je mu to jedno. Cituji: "K tomu si neodpustím poznámku - dokonce i v recenzi v Levelu bylo napsáno, nač je zde nošení mrtvol, vždyť ji nikdy nikdo nevyužije. Ano, i mistr tesař se někdy utne." Nosení těl je tu jen do počtu, maxilmálně na nahromadění na štos a následné odpálení granátem, nebo házením těl do anomálie, ale ukrývání? Těžko...
EDIT4: Dále třeba kolonka u jídla - "Používejte občas k léčení i jídlo, nejenže šetříte lékarničky a bandáže na horší časy, ale také se vyhnete smrti vyhladověním, jež vás může nečekaně překvapit, stejně jako jíná stvúra."
Hmm, a na co je teda ukazatel hladu?

Naposledy upravil Nordemus dňa Str Apr 23, 2008 1:37 pm, celkovo upravené 5

Str Apr 23, 2008 1:24 pm
Technická podpora
Technická podpora
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ne že bych chtěl rejpat, ale když se člověk občas podívá na jejich rady na fóru, tak skutečně žasne. Skutečně mě ale dostalo zabití Střelce v Kordonu.

Naposledy upravil datastor dňa Str Apr 23, 2008 10:11 pm, celkovo upravené 1

Str Apr 23, 2008 1:28 pm
Profil WWW
Zelenáč
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Uz len podla tohoto je vidiet profesionalitu, a skutocny zaujem o citatelov casopisov Level.
Pokial niekto dokaze splodit takyto nezmysel, straca u mna absolutne akukolvek doveru voci zverejnenym clankom a hodnoteniam. Popisat zopar hluposti, pribalit dvd s neakou starsou hrou, a herny casopis na svete. Zas dalsi sposob ako tahat peniaze z vrecak ludi.

:twisted:

Str Apr 23, 2008 1:41 pm
Волк
Волк
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jméno Vokr si pojím se skupinou fanstránek a přestože jejich stránky nesleduji, měl jsem o nich docela dobré mínění. Článek vydaný v Levelu je ale skutečně mizerný. Můžeme zde napadnout jak styl psaní, který je poněkud zvláštní tak faktické chyby. Za tato slova mi můžete dát podpásovku stylu: A co jsi publikoval ty, že radíš? Inu, pravda, nepublikoval jsem, ale považuji to za lepší variantu, než publikovat článek podobného ražení jako Vokr. Pokud se mám pod ten článek podepsat a má mě reprezentovat před značnou částí hráčské komunity, která Level odebírá, skutečně bych si nedovolil napsat něco, co se nemůže opřít ve faktech. Smutné, tohle se Vokru nepovedlo...

Str Apr 23, 2008 1:51 pm
Profil ICQ WWW
Veterán
Veterán
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Mne sa najviac páčila smrť vyhladovaním. Prečo by ma mala prekvapiť? To si človek asi uvedomí, nie to ešte stalker. :D Fakt krásny článok. :lol: :lol: :lol:

Str Apr 23, 2008 1:57 pm
Shifty první Telecí
Shifty první Telecí
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Do LEVELu klidne napisu, protoze i me samotneho to fakt dostalo do kolen. Vcera mi ho privezl tata a kdyz jsem ho otevrel, precetl si onen clanek, tak jsem casak zahodil aniz bych si precetl o Mafii II.

Str Apr 23, 2008 3:48 pm
Profil ICQ WWW
Expert
Expert
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
mazec, to jsem měl o levelu vyšší mínění :-).

Str Apr 23, 2008 4:09 pm
Olegohater

Odpoveď s citáciou
Poslať 
podle mě na to ani nekoukali, prostě hned otiskli to co poslali Vokři :evil:

já napíšu do hPodu ( http://www.hrej.cz/podcasty/ )

EDIT: tak, odpověď máme v pátek večer :roll:, všichni stahujte Podcast číslo 117 který výjde v pátek

Str Apr 23, 2008 4:13 pm
Technická podpora
Technická podpora
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jestli jim to do Levelu poslali den před uzávěrkou, tak by to možná šlo pochopit. Ale v tom případě se sami nemůžou považovat za prestižní magazín a alespoň někdo, kdo v redakci Stalkera hrál, ten text zkontrolovat měl - uzávěrka neuzávěrka.

4 Pajko: Jistě že stalker častokrát zemře na vyhladovění - náhle se zobrazí ikonka vidličky a nože a po dalších dvaceti minutách náhle zrudne. Poté (opět náhle) následuje ještě náhlejší smrt :lol: Kdo by na tohle stačil zareagovat? :-D

Str Apr 23, 2008 4:20 pm
Profil WWW
Olegohater

Odpoveď s citáciou
Poslať 
někdo hrál, já se v díle 114 ptal a hraje i sám šéfredaktor, a nejmíň další tři lidi

EDIT: na vokru je: Autorem článku jsem se stal já a na dalším obsahu této rubriky jsme se podílel s Radkem Friedrichem, který je zástupcem šéfredaktora toho magazínu.

takže někdo na to stejně koukal

Str Apr 23, 2008 4:22 pm
Mírně zkušený
Mírně zkušený
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tady je odkaz na diskuzi.

http://stalker.vokr.com/index.php?id=139#comment

A teď ukamenujme shiftyho za tuto větu, kterou napsal do diskuze:

Shiftyshooter [11.04.2008 05:07]
Wow, gratuluju k úspěchu:-)

Naposledy upravil Nordemus dňa Str Apr 23, 2008 5:50 pm, celkovo upravené 1

Str Apr 23, 2008 4:54 pm
Poloupírský pravopisný recidivista
Obrázok užívateľa

Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak to je moc ! :D nejak sa mi zdá, že človek čo písal ten článok stakera nikdy nehral :lol: alebo je možné, že to písal gytaruka a jemu podobný :wink:

Str Apr 23, 2008 5:30 pm
Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.   [ Príspevkov: 77 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia